Sultanlar Şehri Yedi Tepeli İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul denilince aklımıza Ayasofya, Kız Kulesi, Boğaz, Adalar, Galata, Topkapı Sarayı, Kapalı Çarşı, Sultan Ahmet, Taksim, Çiçek Pasajı, Pera, Eminönü, Sarayburnu, Çamlıca, Çengelköy, Pierre Loti gibi birbirinden güzel tarihi ve turistik mekanlar gelir. Fakat İstanbul’da gezip görebileceğiniz yerler listesinin sadece bir kısmı bu.

Vapur, çay simit martılar, salep, Türk kahvesi, rakı balık, boğaz turu, balık ekmek, lokum, alışveriş, fasıl, hamam sefası… bunlar da İstanbul’u gezerken yapabilecekleriniz arasında en popüler olanlar ama bu liste daha uzar gider.

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Yüzyıllar boyunca gelmiş geçmiş en güçlü iki imparatorluğa, Bizans ve Osmanlı’ya başkent olmuş, sultanların, sarayların mekanı. Kültür ve inanç çeşitliliği ile dünyanın kalbi olan İstanbul’un yedi tepesinde esen rüzgarlarda tarihi minarelerden yükselen ezanlar çan seslerine karışır. Kiliseler, manastırlar, camiler, medreseler, sinagoglar yan yanadır.

Antik dönemden Bizans İmparatorluğuna ve Fatih’in fethi ile nihayet Osmanlı’ya geçen İstanbul bir örneği daha olmayan kültürel ve tarihi zenginliklere sahip olmasının yanı sıra İstanbul Boğazının iki yakasına kurulmuş üç tarafı sularla çevrili kıtalar arası konumu ile Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan çok özel bir jeolojiye ve müthiş güzellikte bir doğaya sahiptir.

Üzerine şarkılar söylenmiş, şiirler yazılmış. Gelmeyen merakından, gelip görüp giden özleminden kurtulamaz derler. Havası, büyüleyici atmosferi, tarihi dokusu ile kalabalık caddelerinde hayat yedi yirmi dört kesintisiz akar. İstanbul, geceleri başka gündüz başka güzel olur, bahar başka, yaz başka, kış başka…

Post navigation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. (*) Gerekli alanlar *